20020009-H041B01LF
Manufacturer
Mfr. Part #
20020009-H041B01LF
EBEE Part #
9983421-20020009-H041B01LF-EB
Description
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
DatasheetAmphenol Anytek 20020009-H041B01LF
Series02-508
PackagingBulk
Part StatusActive
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesMating Flange, Retention Latches (Wire Side)
Base Product Number20020009
Contact MaterialCopper Alloy
Pitch0.200" (5.08mm)
ColorGreen
Housing MaterialThermoplastic Resin
Termination StyleScrew - Rising Cage Clamp
Insulation Height1.024" (26.01mm)
Screw SizeM3
Wire Gauge or Range - AWG12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²1-2.5mm²
Number of Levels1
Current - IEC-
Voltage - UL300 V
Current - UL12 A
Positions Per Level4
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Contact Mating FinishTin
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Wire Strip Length6-7mm
Contact Tail Length-
Description
4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90° Free Hanging (In-Line)