20020007-H091A01LF
Manufacturer
Mfr. Part #
20020007-H091A01LF
EBEE Part #
10787051-20020007-H091A01LF-EB
Customer #
EDA Models
Description
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Terminal Blocks ,Barrier Blocks
Series01-508
PackagingBulk
Part StatusActive
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions9
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Base Product Number20020007
Contact MaterialCopper Alloy
Pitch0.200" (5.08mm)
ColorGreen
Housing MaterialThermoplastic Resin
Termination StyleScrew - Rising Cage Clamp
Insulation Height0.594" (15.09mm)
Screw SizeM3
Wire Gauge or Range - AWG12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²1-2.5mm²
Number of Levels1
Current - IEC-
Voltage - UL300 V
Current - UL12 A
Positions Per Level9
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Contact Mating FinishTin
Torque - Screw0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Wire Strip Length7-8mm
Contact Tail Length-
Description
9 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)