18UL1007STRVIO250
Manufacturer
Mfr. Part #
18UL1007STRVIO250
EBEE Part #
10500554-18UL1007STRVIO250-EB
Description
HOOK-UP STRND 18AWG VIO 250'
Select All
CategoryCables, Wires ,Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DatasheetRemington Industries 18UL1007STRVIO250
Part StatusActive
Operating Temperature105°C
MfrRemington Industries
Wire Gauge18 AWG
Length250.0' (76.2m)
Voltage300V
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Cable TypeHook-Up
Jacket ColorViolet
Conductor Strand16/30
Jacket (Insulation) Diameter0.073" (1.85mm)
Description
18 AWG Hook-Up Wire 16/30 Violet 300V 250.0' (76.2m)