18UL1007STRBRO
Manufacturer
Mfr. Part #
18UL1007STRBRO
EBEE Part #
10507840-18UL1007STRBRO-EB
Description
HOOK-UP STRND 18AWG BRN 100'
Select All
CategoryCables, Wires ,Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DatasheetRemington Industries 18UL1007STRBRO
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Operating Temperature105°C
MfrRemington Industries
Wire Gauge18 AWG
Length100.0' (30.5m)
Voltage300V
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Cable TypeHook-Up
Jacket ColorBrown
Conductor Strand16/30
Jacket (Insulation) Diameter0.073" (1.85mm)
Description
18 AWG Hook-Up Wire 16/30 Brown 300V 100.0' (30.5m)