18UL1007STRBLA25
Manufacturer
Mfr. Part #
18UL1007STRBLA25
EBEE Part #
10506745-18UL1007STRBLA25-EB
Description
HOOK-UP STRND 18AWG 300V BLK 25'
Select All
CategoryCables, Wires ,Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DatasheetRemington Industries 18UL1007STRBLA25
Series-
PackagingSpool
Part StatusActive
Operating Temperature105°C
FeaturesAbrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Base Product Number18UL1007
MfrRemington Industries
Wire Gauge18 AWG
Length25.00' (7.62m)
Voltage300V
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Conductor MaterialCopper, Tinned
RatingsUL Style 1007
Cable TypeHook-Up
Jacket ColorBlack
Conductor Strand16/30
Jacket (Insulation) Diameter0.073" (1.85mm)
Description
18 AWG Hook-Up Wire 16/30 Black 300V 25.00' (7.62m)