18UL1007SLDBLA
Manufacturer
Mfr. Part #
18UL1007SLDBLA
EBEE Part #
10500486-18UL1007SLDBLA-EB
Description
HOOK-UP SOLID 18AWG BLACK 100'
Select All
CategoryCables, Wires ,Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DatasheetRemington Industries 18UL1007SLDBLA
Series-
PackagingSpool
Part StatusActive
Operating Temperature105°C
FeaturesAbrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Base Product Number18UL1007
MfrRemington Industries
Wire Gauge18 AWG
Length100.0' (30.5m)
Voltage300V
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Conductor MaterialCopper, Tinned
RatingsUL Style 1007
Cable TypeHook-Up
Jacket ColorBlack
Conductor StrandSolid
Jacket (Insulation) Diameter0.073" (1.85mm)
Description
18 AWG Hook-Up Wire Solid Black 300V 100.0' (30.5m)