18STRGRESXL500
Manufacturer
Mfr. Part #
18STRGRESXL500
EBEE Part #
10502349-18STRGRESXL500-EB
Description
HOOK-UP STRND 18AWG GREEN 500'
Select All
CategoryCables, Wires ,Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DatasheetRemington Industries 18STRGRESXL500
SeriesSXL
PackagingBox
Part StatusActive
Operating Temperature125°C
FeaturesAbrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
MfrRemington Industries
Wire Gauge18 AWG
Length500.0' (152.4m)
Voltage60V
Jacket (Insulation) MaterialPolyethylene (XLPE)
Conductor MaterialCopper, Bare
Cable TypeHook-Up, Automotive
Jacket ColorGreen
Conductor Strand16/30
Jacket (Insulation) Diameter0.107" (2.72mm)
Description
18 AWG Hook-Up, Automotive Wire 16/30 Green 60V 500.0' (152.4m)