18STRGREGPT25
Manufacturer
Mfr. Part #
18STRGREGPT25
EBEE Part #
10506648-18STRGREGPT25-EB
Description
HOOK-UP STRND 18AWG 60V GRN 25'
Select All
CategoryCables, Wires ,Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DatasheetRemington Industries 18STRGREGPT25
SeriesGPT
PackagingBulk
Part StatusActive
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
FeaturesAbrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Base Product Number18STR
MfrRemington Industries
Wire Gauge18 AWG
Length25.00' (7.62m)
Voltage60V
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness-
Conductor MaterialCopper, Bare
Ratings-
Cable TypeHook-Up
Jacket ColorGreen
Conductor Strand16/30
Jacket (Insulation) Diameter0.092" (2.34mm)
Description
18 AWG Hook-Up Wire 16/30 Green 60V 25.00' (7.62m)