17EBH015SAM210
Manufacturer
Mfr. Part #
17EBH015SAM210
EBEE Part #
9684672-17EBH015SAM210-EB
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15P R/A SLDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetAmphenol ICC (Commercial Products) 17EBH015SAM210
Series17EBH
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesBoard Lock
Base Product Number17EBH015
MfrAmphenol ICC (Commercial Products)
Contact MaterialCopper Alloy
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)3A
TerminationSolder
ColorBlack
Number of Rows3
Voltage Rating125V
Connector StyleD-Sub, High Density
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Flange FeatureMating Side, Female Screwlock (4-40)
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Backset Spacing0.350" (8.89mm)
Contact FormStamped
Dielectric MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector