173-E50-113R141
Manufacturer
Mfr. Part #
173-E50-113R141
EBEE Part #
9706904-173-E50-113R141-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SOLDER
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
Series173-E, M Series
PackagingTray
Part StatusActive
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesGrounding Indents, Mounting Brackets
Base Product Number173-E50
MfrNorComp Inc.
Contact MaterialBrass
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder
ColorWhite
Number of Rows3
Voltage Rating-
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Flange FeatureMating Side, Female Screwlock (4-40)
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Backset Spacing0.283" (7.20mm)
Contact FormMachined
Dielectric MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector