172-E50-202-031
Manufacturer
Mfr. Part #
172-E50-202-031
EBEE Part #
9662001-172-E50-202-031-EB
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetNorComp Inc. 172-E50-202-031
Series172-E
Packaging-
Part StatusObsolete
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Contact MaterialBrass
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder Cup
Color-
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Flange FeatureMating Side (4-40)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing-
Contact FormMachined
Dielectric MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector