172-E50-111R021
Manufacturer
Mfr. Part #
172-E50-111R021
EBEE Part #
9688066-172-E50-111R021-EB
Description
CONN D-SUB PLG 50POS PNL MT SLDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetNorComp Inc. 172-E50-111R021
Series172-E, M Series
PackagingTray
Part StatusObsolete
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Contact MaterialBrass
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder
ColorWhite
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Backset Spacing-
Contact FormMachined
Dielectric MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector