172-E50-101R011
Manufacturer
Mfr. Part #
172-E50-101R011
EBEE Part #
9687724-172-E50-101R011-EB
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetNorComp Inc. 172-E50-101R011
Series172-E, M Series
PackagingTray
Part StatusObsolete
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product Number172-E50
MfrNorComp Inc.
Contact MaterialBrass
Wire Gauge20-26 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder Cup
ColorWhite
Number of Rows3
Voltage Rating-
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Flange FeatureCable Side (4-40)
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Backset Spacing-
Contact FormMachined
Dielectric MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector