172-E37-112-021
Manufacturer
Mfr. Part #
172-E37-112-021
EBEE Part #
9681192-172-E37-112-021-EB
Description
CONN D-SUB PLG 37POS PNL MT SLDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetNorComp Inc. 172-E37-112-021
Series172-E
PackagingTray
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
MfrNorComp Inc.
Contact Material-
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
Contact FormMachined
Dielectric MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector