172-E37-102R031
Manufacturer
Mfr. Part #
172-E37-102R031
EBEE Part #
9687255-172-E37-102R031-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
Series172-E, M Series
PackagingTray
Part StatusObsolete
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesGrounding Indents
Base Product Number172-E37
MfrNorComp Inc.
Contact MaterialBrass
Wire Gauge20-26 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder Cup
ColorWhite
Number of Rows2
Voltage Rating-
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Flange FeatureMating Side (4-40)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing-
Contact FormMachined
Dielectric MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector