172-E37-102R021
Manufacturer
Mfr. Part #
172-E37-102R021
EBEE Part #
9685834-172-E37-102R021-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS PNL MNT
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesGrounding Indents
Base Product Number172-E37
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)5A
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Flange FeatureCable Side (4-40)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector