172-E25-102R021
Manufacturer
Mfr. Part #
172-E25-102R021
EBEE Part #
9681197-172-E25-102R021-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
Series172-E, M Series
PackagingTray
Part StatusObsolete
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesGrounding Indents
Base Product Number172-E25
MfrNorComp Inc.
Contact MaterialBrass
Wire Gauge20-26 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder Cup
ColorWhite
Number of Rows2
Voltage Rating-
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Flange FeatureCable Side (4-40)
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Backset Spacing-
Contact FormMachined
Dielectric MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector