172-E25-101R021
Manufacturer
Mfr. Part #
172-E25-101R021
EBEE Part #
9685487-172-E25-101R021-EB
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetNorComp Inc. 172-E25-101R021
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product Number172-E25
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)5A
Connector StyleD-Sub
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Flange FeatureCable Side (4-40)
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector