172-E15-111-021
Manufacturer
Mfr. Part #
172-E15-111-021
EBEE Part #
9675461-172-E15-111-021-EB
Description
CONN D-SUB PLG 15POS PNL MT SLDR
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
DatasheetNorComp Inc. 172-E15-111-021
Series172-E
Packaging-
Part StatusObsolete
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Features-
Base Product Number172-E15
MfrNorComp Inc.
Contact Material-
Wire Gauge-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Backset Spacing-
Contact FormMachined
Dielectric MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector