172-E15-103R911
Manufacturer
Mfr. Part #
172-E15-103R911
EBEE Part #
9669727-172-E15-103R911-EB
Customer #
EDA Models
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS PNL MNT
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,D-Sub, D-Shaped Connectors ,D-Sub Connector
Series172-E, M Series
PackagingTray
Part StatusActive
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Base Product Number172-E15
MfrNorComp Inc.
Contact MaterialBrass
Wire Gauge20-26 AWG
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Current Rating (Amps)5A
TerminationSolder Cup
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Flange FeatureCable Side (4-40); Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Backset Spacing-
Contact FormMachined
Dielectric MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector