16UL1007STRRED
Manufacturer
Mfr. Part #
16UL1007STRRED
EBEE Part #
10508036-16UL1007STRRED-EB
Description
HOOK-UP STRND 16AWG RED 100'
Select All
CategoryCables, Wires ,Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DatasheetRemington Industries 16UL1007STRRED
Series-
PackagingSpool
Part StatusActive
Operating Temperature105°C
MfrRemington Industries
Wire Gauge16 AWG
Length100.0' (30.5m)
Voltage300V
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Cable TypeHook-Up
Jacket ColorRed
Conductor Strand26/30
Jacket (Insulation) Diameter0.094" (2.38mm)
Description
16 AWG Hook-Up Wire 26/30 Red 300V 100.0' (30.5m)