16UL1007STRBLA25
Manufacturer
Mfr. Part #
16UL1007STRBLA25
EBEE Part #
10506845-16UL1007STRBLA25-EB
Description
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BLK 25'
Select All
CategoryCables, Wires ,Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DatasheetRemington Industries 16UL1007STRBLA25
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Operating Temperature105°C
MfrRemington Industries
Wire Gauge16 AWG
Length25.00' (7.62m)
Voltage300V
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Cable TypeHook-Up
Jacket ColorBlack
Conductor Strand26/30
Jacket (Insulation) Diameter0.094" (2.38mm)
Description
16 AWG Hook-Up Wire 26/30 Black 300V 25.00' (7.62m)