16UL1007SLDRED25
Manufacturer
Mfr. Part #
16UL1007SLDRED25
EBEE Part #
10506830-16UL1007SLDRED25-EB
Description
HOOK-UP SOLID 16AWG 300V RED 25'
Select All
CategoryCables, Wires ,Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DatasheetRemington Industries 16UL1007SLDRED25
Series-
PackagingSpool
Part StatusActive
Operating Temperature105°C
FeaturesAbrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Base Product Number16UL1007
MfrRemington Industries
Wire Gauge16 AWG
Length25.00' (7.62m)
Voltage300V
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Conductor MaterialCopper, Tinned
RatingsUL Style 1007
Cable TypeHook-Up
Jacket ColorRed
Conductor StrandSolid
Jacket (Insulation) Diameter0.094" (2.38mm)
Description
16 AWG Hook-Up Wire Solid Red 300V 25.00' (7.62m)