16UL1007SLDORA
Manufacturer
Mfr. Part #
16UL1007SLDORA
EBEE Part #
10508044-16UL1007SLDORA-EB
Description
HOOK-UP SOLID 16AWG ORG 100'
Select All
CategoryCables, Wires ,Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DatasheetRemington Industries 16UL1007SLDORA
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Operating Temperature105°C
FeaturesAbrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Base Product Number16UL1007
MfrRemington Industries
Wire Gauge16 AWG
Length100.0' (30.5m)
Voltage300V
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Conductor MaterialCopper, Tinned
RatingsUL Style 1007
Cable TypeHook-Up
Jacket ColorOrange
Conductor StrandSolid
Jacket (Insulation) Diameter0.094" (2.38mm)
Description
16 AWG Hook-Up Wire Solid Orange 300V 100.0' (30.5m)