15280-18PG-326
Manufacturer
Mfr. Part #
15280-18PG-326
EBEE Part #
10888131-15280-18PG-326-EB
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
DatasheetConxall/Switchcraft 15280-18PG-326
SeriesMaxi-Con-X®
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Mounting Feature-
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Shell MaterialPolyamide (PA), Nylon
Shell Finish-
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Shell Size, MIL-
Ingress ProtectionWeathertight
ShieldingUnshielded
Primary MaterialPlastic
Material Flammability Rating-
FeaturesBackshell, Cable Clamp
Insert Material-
Base Product Number15280-18P
MfrConxall/Switchcraft
Contact Finish - MatingGold
Contact MaterialBrass
Applications-
Current Rating (Amps)-
TerminationCrimp
ColorBlack
Voltage Rating600V
Contact Finish Thickness - Mating-
Backshell Material, PlatingPolyamide (PA), Nylon
Cable Opening0.260" ~ 0.300" (6.60mm ~ 7.62mm)
Description
18 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp