14STRGRESXL500
Manufacturer
Mfr. Part #
14STRGRESXL500
EBEE Part #
10502475-14STRGRESXL500-EB
Description
HOOK-UP STRND 14AWG GREEN 500'
Select All
CategoryCables, Wires ,Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DatasheetRemington Industries 14STRGRESXL500
SeriesSXL
PackagingBox
Part StatusActive
Operating Temperature125°C
FeaturesAbrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
MfrRemington Industries
Wire Gauge14 AWG
Length500.0' (152.4m)
Voltage60V
Jacket (Insulation) MaterialPolyethylene (XLPE)
Conductor MaterialCopper, Bare
Cable TypeHook-Up, Automotive
Jacket ColorGreen
Conductor Strand19/27
Jacket (Insulation) Diameter0.141" (3.58mm)
Description
14 AWG Hook-Up, Automotive Wire 19/27 Green 60V 500.0' (152.4m)