14STRGREGPT25
Manufacturer
Mfr. Part #
14STRGREGPT25
EBEE Part #
10506856-14STRGREGPT25-EB
Description
HOOK-UP STRND 14AWG 60V RED 25'
Select All
CategoryCables, Wires ,Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DatasheetRemington Industries 14STRGREGPT25
SeriesGPT
PackagingSpool
Part StatusActive
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
FeaturesAbrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Base Product Number14STR
MfrRemington Industries
Wire Gauge14 AWG
Length25.00' (7.62m)
Voltage60V
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness-
Conductor MaterialCopper, Bare
Ratings-
Cable TypeHook-Up
Jacket ColorRed
Conductor Strand19/27
Jacket (Insulation) Diameter0.117" (2.97mm)
Description
14 AWG Hook-Up Wire 19/27 Red 60V 25.00' (7.62m)