12STRGRESXL250
Manufacturer
Mfr. Part #
12STRGRESXL250
EBEE Part #
10502432-12STRGRESXL250-EB
Description
HOOK-UP STRND 12AWG GREEN 250'
Select All
CategoryCables, Wires ,Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DatasheetRemington Industries 12STRGRESXL250
SeriesSXL
PackagingBox
Part StatusActive
Operating Temperature125°C
FeaturesAbrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
MfrRemington Industries
Wire Gauge12 AWG
Length250.0' (76.2m)
Voltage60V
Jacket (Insulation) MaterialPolyethylene (XLPE)
Conductor MaterialCopper, Bare
Cable TypeHook-Up, Automotive
Jacket ColorGreen
Conductor Strand19/25
Jacket (Insulation) Diameter0.161" (4.09mm)
Description
12 AWG Hook-Up, Automotive Wire 19/25 Green 60V 250.0' (76.2m)