12STRGREGPT25
Manufacturer
Mfr. Part #
12STRGREGPT25
EBEE Part #
10507255-12STRGREGPT25-EB
Description
HOOK-UP STRND 12AWG 60V GRN 25'
Select All
CategoryCables, Wires ,Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DatasheetRemington Industries 12STRGREGPT25
SeriesGPT
PackagingBulk
Part StatusActive
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
FeaturesAbrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Base Product Number12STR
MfrRemington Industries
Wire Gauge12 AWG
Length25.00' (7.62m)
Voltage60V
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness-
Conductor MaterialCopper, Bare
Ratings-
Cable TypeHook-Up
Jacket ColorGreen
Conductor Strand19/25
Jacket (Insulation) Diameter0.142" (3.61mm)
Description
12 AWG Hook-Up Wire 19/25 Green 60V 25.00' (7.62m)