12FB4000
Manufacturer
Mfr. Part #
12FB4000
EBEE Part #
10897014-12FB4000-EB
Customer #
EDA Models
Description
M12 90 Degree Female Field Wirea
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Circular Connectors ,Common Circular
Series-
PackagingRetail Package
Part StatusActive
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - InsertM12-4
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
Mounting Feature-
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Shell MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Shell Finish-
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Shell Size, MIL-
Ingress ProtectionIP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
ShieldingUnshielded
Grade-
Qualification-
Primary MaterialPlastic
Material Flammability Rating-
FeaturesBackshell, Coupling Nut
Insert MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
MfrHTP
Contact Finish - MatingGold
Contact Material-
Applications-
Current Rating (Amps)4A
TerminationScrew
ColorBlack
Voltage Rating250VAC/DC
Contact Finish Thickness - Mating-
Backshell Material, Plating-
Cable Opening0.157" ~ 0.236" (4.00mm ~ 6.00mm)
Description
4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Screw