10117867-052FC
Manufacturer
Mfr. Part #
10117867-052FC
EBEE Part #
9795604-10117867-052FC-EB
Description
CONN SKT SODIMM 200POS SMD
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Memory Connectors ,Inline Module Sockets
DatasheetAmphenol ICC (FCI) 10117867-052FC
Series-
PackagingTray
Part StatusActive
Number of Positions200
Mounting TypeSurface Mount
Mounting FeatureNormal, Standard - Top
FeaturesBoard Guide, Latches
Base Product Number10117867
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Connector StyleSODIMM
Height0.205" (5.20mm)
Card Thickness0.039" (1.00mm)
Memory TypeDDR2 SDRAM
Standards-
Insertion Angle30° Angle
Description
200 Position SODIMM DDR2 SDRAM Socket Surface Mount