| Mfr. Part # | 095-850-252M050 |
| EBEE Part # | 8307370-095-850-252M050-EB |
| Customer # | |
| Datasheet | |
| EDA Models | |
| Description | COAX CBL BNC TO BNC 19.6" |
|---|---|---|
| Category | Cables, Wires ,Coaxial Cables (RF) | |
| Datasheet | Amphenol RF 095-850-252M050 | |
| Series | - | |
| Packaging | Bag | |
| Part Status | Active | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | Shielded | |
| Base Product Number | 095-850 | |
| 1st Connector | BNC Jack | |
| 2nd Connector | BNC Plug, Right Angle | |
| Length | 19.69" (500.00mm) | |
| Color | Copper | |
| Style | BNC to BNC | |
| Cable Type | RG-142 | |
| 1st Contact Gender | Female | |
| 1st Connector Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| 1st Connector Mounting Feature | - | |
| 2nd Contact Gender | Male | |
| 2nd Connector Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| 2nd Connector Mounting Feature | - | |
| Cable Impedance | 50 Ohms | |
| Overall Impedance | 50 Ohms | |
| Frequency - Max | 6 GHz |