08SUR-32S
Manufacturer
Mfr. Part #
08SUR-32S
EBEE Part #
9858554-08SUR-32S-EB
Description
CONN RCPT 8POS IDC 32AWG TIN
Qty.Unit PriceExt. Price
Recommended For You
TypeDescription
Select All
CategoryConnectors, Interconnects ,Rectangular Connectors ,Common Rectangular
DatasheetJST Sales America Inc. 08SUR-32S
SeriesSUR
PackagingBulk
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Number of Positions8
Contact TypeFemale Socket
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
FeaturesClosed End
Base Product Number08SUR
Wire Gauge32 AWG
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Pitch0.031" (0.80mm)
ColorNatural
Number of Rows1
Row Spacing-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete
Description
8 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 32 AWG