050R15-76B
Manufacturer
Mfr. Part #
050R15-76B
EBEE Part #
10076166-050R15-76B-EB
Description
CABLE FFC/FPC 15POS 0.5MM 3"
Select All
CategoryCable Assemblies ,Flat Flex Ribbon Jumpers, Cables Assemblies
DatasheetParlex USA LLC 050R15-76B
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Base Product Number050R15
Pitch0.020" (0.50mm)
Length3.000" (76.20mm)
Termination StyleTop on Both Sides, Backers on Both Sides
Number of Conductors15
Cable TypeFFC, FPC
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
Description
15 Position FFC, FPC Cable 0.020" (0.50mm) 3.000" (76.20mm)